loading

Loading...

Upcycling 2015

Upcycling 2015

Sztuka upcycling’u posiada wiele zalet i jest doceniana nawet przez profesjonalnych projektantów na całym świecie. Jest znakomitą formą tworzenia rzeczy absolutnie unikatowych. Upcyclingowy Zawrót Głowy to niezastąpiona niczym satysfakcja płynąca z wymyślania, kombinowania i tworzenia z rzeczy już istniejących czegoś zupełnie nowego. Daje też możliwość określenia osobowości młodego twórcy. Aby wziąć udział w konkursie należy zaprojektować i wykonać upcyclingowy przedmiot użytkowy.

Upcyclingowy Zawrót Głowy

edycja 2015

W środę, 3 czerwca, w Centrum Promocji Mody odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Upcyclingowy Zawrót Głowy.

 

 

Była to pierwsza edycja konkursu, którego podstawowym celem było pokazanie jak ekologicznie, prosto i niedrogo zmieniać i upiększać swoje otoczenie. Upcyclingowy zawrót głowy to niezastąpiona satysfakcja płynąca z wymyślania, kombinowania i tworzenia z rzeczy już istniejących czegoś zupełnie nowego. Wystarczy pomysł i wyobraźnia, aby z rzeczy nieprzydatnych stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego, nadając w ten sposób przedmiotom drugie życie i dbając przy tym o środowisko. Konkurs ma charakter edukacyjno – ekologiczny, a środkiem wyrazu jest artystyczne zadanie konkursowe, które polega na wykonaniu upcycling’owej pracy plastycznej. Sztuka upcycling’u posiada wiele zalet i jest doceniana nawet przez profesjonalnych projektantów na całym świecie. Jest znakomitą formą tworzenia rzeczy absolutnie unikatowych.

Stąd też pomysł aby zaszczepiać pasję kreatywnego wykorzystania odpadów u różnych pokoleń.

Gala finałowa konkursu składała się z dwóch elementów: prezentacji scenek przygotowanych przez drużyny startujące oraz warsztatów recyclingowych.

Uroczyste wręczenie nagród poprzedzone było wyjątkowym pokazem mody.

Stroje prezentowane w pokazie zostały zaprojektowane i wykonane przez mamy uczniów Szkoły Podstawowej Kornelówka. W roli modelek i modeli wystąpili dzieci z łódzkich szkół Podstawowych i gimnazjów. W większości uczniowie i absolwenci Szkoły Kornelówka, która była współorganizatorem konkursu. Trzeba przyznać, że wyznawanie było ogromne, ale i chęć i ambicje mam nie były małe. Efekt współpracy Rodziców ze szkołą zgromadzona publiczność oceniła brawami.

Po pokazie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Nagrody wręczali łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński oraz Monika Just i Małgorzata Świątczak z jury konkursu.

Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Upcyclingowy Zawrót Głowy są Fundacja Dar Edukacji oraz Prywatna Szkoła Podstawowa Kornelówka z Łodzi. Upcyclingowy Zawrót Głowy odbywał się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Pani Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, Kuratora Łódzkiego Jana Kamińskiego, Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi. Projekt współfinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi a Partnerem akcji są Akademia Sztuk Pięknych oraz w Łodzi oraz Centrum Promocji Mody.

Scenki prezentowane przez konkursowe drużyny oceniało szacowne jury w składzie: Monika Just, Zdzisław Bolanowski, Katarzyna, Monika Malinowska, Sławomir, Gosia Ull (Małgorzata Świątczak).

Do finału zakwalifikowało się 16 szkół z całej Polski, które w pierwszej części dnia zaprezentowały scenki ukazujące użyteczność wykonanych przedmiotów. Stąd też każda ze szkół otrzymała drobne upominki od organizatorów, a były to zestaw książek oraz programów edukacyjnych z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Każdy uczestnik konkursu otrzymuje pendriva oraz podkoszulkę z logo akcji. Główne nagrody finansowe o wartości 900 PLN, 700 PLN oraz 500 PLN są współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska w Łodzi.

Główne nagrody otrzymamy następujące szkoły:

Szkoły Podstawowe:

  • I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Skrzynnie „Wieszak ucznia“
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Skrzynnie „Turystyczna kawiarenka“
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Ozorkowie „Kubeczkowy kinkiet“

Gimnazjum:

  • I miejsce – Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Brzozie „Szafka z materiałów ekologicznych“
  • II miejsce – Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Żywcu „Nasza pufa Ci zaufa“
  • III miejsce – Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza w Sandomierzu „Eco mundurek“

Szkoły Ponadgimnazjalne:

  • I miejsce – Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu „Papierowa moda“
  • II miejsce – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu „ Szalona lala“.

Serdecznie Gratulujemy!!!

Warsztaty recyclingowe poprowadzą:

Agnieszka Gołembiewska – nauczyciel zajęć technicznych, muzyki i plastyki, z zamiłowania origamistka, animator Polskiego Centrum Origami. W wolnych chwilach zajmuje się cardmakingiem – tworzeniem oryginalnych, pojedynczych egzemplarzy kartek na różne okazje. Z zapałem gromadzi papierowe ścinki, z których wyczarowuje różne papierowe cuda.

Ilona Majewska – animatorka kultury, z wykształcenia i pasji antropolożka. Od 8 lat prowadzi warsztaty i szkolenia z różnorodnymi grupami – od przedszkolaków do seniorów. W swojej pracy łączy atrakcyjne formy plastyczne, animacyjne z ważnymi treściami. Najbliższe jej obszary zainteresowań to edukacja, równość i wielokulturowość. Współtworzy Stowarzyszenie Tkalnia, współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi, szkołami, bibliotekami, ośrodkiem dla uchodźców. Obecnie pracuje na Wędrownym Uniwersytecie Dziecięcym, który prowadzi zajęcia dla dzieci z małych miejscowości – filmowe, ekologiczne, upcyklingowe itp. Uwielbia Łódź, czytanie reportaży, ma dwa niesforne koty i jeszcze bardziej niesfornego psa.

Katarzyna Stelmaszczyk – z wykształcenia animatorka czasu wolnego, wychowawca, obecnie studentka kultury fizycznej i zdrowotnej. Na co dzień zajmuje się organizacją imprez, prowadzeniem warsztatów manualnych i tanecznych, a także malowaniem twarzy, robieniem dużych baniek mydlanych oraz organizacją akcji wakacyjnych.

Małgorzata Błeszyńska – pedagog, nauczyciel zajęć artystycznych dla dzieci z doświadczeniem w realizacji wielu kreatywnych projektów. Lubi pracę z dziećmi i przywiązuje uwagę do utrzymania pozytywnej atmosfery, zachęcającej do własnej inwencji. Swoją miłość do dzieci realizuje również na zajęciach artterapii na Oddziale Onkologii Dziecięcej.
Katarzyna Ulatowska – doradca Zawodowy z pasją do rękodzieła. Łączy doświadczenie trenera i szkoleniowca z elementami terapii zajęciowej i rzemiosła. Motywuje i zachęca do uruchamiania własnej kreatywności. Tworzy z wykorzystaniem różnych, często niestandardowych materiałów.