loading

Loading...

Szlakiem ginących zawodów

Szlakiem ginących zawodów

W dwie letnie soboty Fundacja Kolorowo zaprosiła internautów na wirtualny spacer po rzemieślniczej Łodzi. Projekt miał na celu zaprezentować odbiorcom, siedzącym przed komputerami i telefonami, wciąż działające zakłady rzemieślnicze, które stanowią alternatywę dla standardowych tras zwiedzania Łodzi. Z drugiej strony miejsca te dotkliwie odczuły skutki pandemii. Spacer miał uświadomić odbiorcom, że miejsca te wciąż istnieją na mapie Łodzi, że warto je wspierać (szczególnie w tak ciężkim czasie) oraz przestawić się na myślenie „bardziej eko” (lepiej naprawić niż wyrzucić).

Pierwszy spacer rozpoczął się 20 czerwca. W sobotę o godz. 12 odbyła się premiera spaceru na koncie Facebookowym projektu Mapy ginących zawodów oraz na stronie internetowej mapaginacychzawodow.pl. Wirtualną wycieczkę poprowadziła Justyna Tomaszewska, łódzka przewodniczka od dekady oprowadzająca turystów i Łodzian po naszym mieście. Pandemia wymusiła na przewodnikach opracowanie nowych sposobów opowiadania historii. W czasie lock down’u Justyna zaczęła organizować wirtualne spacery na swoim koncie na Instagramie – Just.coffee.and.lodz. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem oglądających. Fundacja Kolorowo zaprosiła przewodniczkę, by opowiedziała internautom o ginących zawodach Łodzi i przespacerowała się z kamerą tropem wybranych zakładów rzemieślniczych naszego miasta.

Pierwszy spacer obejmował trasę: Jaracza – Więckowskiego – Piotrkowska. W trakcie spaceru Justyna Tomaszewska opowiadała o kolejnych mijanych przez nią zakładach rzemieślniczych, historie i ciekawostki o samej Łodzi a także odwiedziła i porozmawiała przed kamerą z  gorseciarką, optykiem i cholewkarzem. Drugi spacer odbył się 11 lipca (sobota), również o godz. 12 (premiera spaceru na koncie projektu Mapy ginących zawodów na Facebooku oraz na stronie internetowej mapaginacychzawodow.pl). Obejmował trasę: Struga – Piotrkowska – Nawrot. Justyna Tomaszewska pokazywała mieszczące się na trasie zakłady lutnika, ramiarza, szklarza, hafciarki, szewca, grawera i krawca. Przeprowadziła również krótkie wywiady przed kamerą w dwóch zakładach (grawerskim i krawieckim).

Spacery miały miejsce 20 czerwca i 11 lipca, ale wciąż można oglądać je w internecie – są dostępne na profilu projektu na Facebooku oraz na stronie internetowej mapaginacychzawodow.pl.

Linki do spacerów:

Projekt zrealizowany w ramach programu Kultugranty 2.0 we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń. Dzięki dofinansowaniu Kultugrantów 2.0. projekt Mapa ginących zawodów zyskał kolejny cenny element składowy działań, który chcemy rozwijać w przyszłości.

Dwa lata temu powstała „papierowa” mapa ginących zawodów – w formie ulotek i wielkoformatowych plakatów, która była dostępna w łódzkiej Informacji Turystycznej. Dzięki współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń stworzyliśmy nowy szlak turystyczny na mapie miasta w nowoczesnej formie wirtualnej atrakcji. Planujemy rozszerzać działania mające na celu promocję zakładów rzemieślniczych, niezwykle cennych pod względem użytkowym, społecznym i kulturowym. Nasz projekt, zrealizowany dzięki dofinansowaniu Łódzkiego Centrum Wydarzeń, docenił i dostrzegł Łódź Design Festival, który zaprosił Mapę ginących zawodów do tegorocznego programu festiwalu, co z pewnością wpłynie na rosnącą liczbę nowych odbiorców projektu.

Mapę ginących zawodów koordynują: Marta Mariańska, antropolożka kultury, zawodowo związana z branżą PR-u i CSR-u oraz Agnieszka Bohdanowicz, dziennikarka radiowa i fotograf.