90-606 Łódź, ul. 6 Sierpnia 5/3
KRS: 0000313952
Numer rachunku bankowego mBANK:
02 1140 2004 0000 3202 7690 8845
Loading...
90-606 Łódź, ul. 6 Sierpnia 5/3
KRS: 0000313952
Numer rachunku bankowego mBANK:
02 1140 2004 0000 3202 7690 8845
Smacznie Zdrowo Kolorowo
Pasja życia
Upcyclingowy Zawrót Głowy
Fenomen logicznego designu
Ginące zawody
zielone-dachy.edu.pl
Współpraca
współpraca
Współpraca
Współpraca (2018r.)
Współpraca
Koordynator
Współpraca
Naszą misją jest poprawa świata globalnego oraz pojedynczej jednostki poprzez prowadzenie działań pobudzających kreatywność w różnych obszarach życia. Naszym celem jest rozwój i podejmowanie działań w zakresie kształtowania i propagowania kreatywnej edukacji i aktywnych postaw społecznych.
Organizacja istnieje od 2008r., ale dopiero po zmianie prezesa Zarządu Fundacji (08.2017) rozpoczęła swoje prężne działania. Mimo niewielkiego zespołu tworzącego samą organizację – chęćrozwoju organizacji oraz słuchanie i otwartość na potrzeby innych pozwoliły nam na realizację kilkudziesięciu projektów. Wsłuchujemy się w potrzeby osób i firm z nami współpracujących i wspieramy ich doprowadzając do realizacji swoich i ich zamierzeń. Wdrażamy w życie założenia poprzez organizację różnego rodzaju projektów skierowanych do młodzieży, seniorów oraz lokalnych społeczności.
W ostatnich lata zrealizowaliśmy:
Fundacja z każdym rokiem rozwija się pod względem realizacji zadań i pozyskiwania na nie środków.
W ostatnich latach otrzymaliśmy wsparcie od: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Muzeum Historii Polski, Narodowego Centrum Kultury, Biura Programu Niepodległa, Urzędu Miasta Łodzi, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Marszałka Województwa Małopolskiego, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Fundacji TechSoup, Fundacji PZU, Fundacji LOTTO, Fundacji mBanku, PKO BP, Cetrum Hadlowe M1 oraz od firm prywatnych i innych instytucji np.: Łódzka Izba Przemysłowo – Handlowa, Izba Rzemieślnicza w Łodzi, BartoliniAir, Passage Cosmetics Laboratory.
W 2018r wraz z grupą podopiecznych reprezentowaliśmy Polskę (jako jedno z 5 wydarzeń z całego kraju) w Międzynarodowym Tygodniu Kodowania (Meet and code) organizowanym przez Fundacje TechSoup, zakodowaliśmy wówczas z dziećmi trasę 8 ozobotów (małych robotów) do muzyki Poloneza W.Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Premiera „Tańca ozobotów” miała miejsce 11 listopada w 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. W 2019r rozpoczęliśmy współpracę z Państwowym Urzędem Patentowym pełniąc funkcję merytoryczną w organizowanym przez Urząd konkursie na „Ambasadora Szkolnej Wynalazczości”, który jest skierowany do dzieci i młodzieży z Polski i młodzieży polonijnej. Od 2018r współpracujemy ze Szkołą Polską w Katarze.
Współpracujemy też z Polskim Stowarzyszeniem Kreatywności, które patronowało kilku naszym projektom.
Od grudnia 2021 roku uczestniczymy w innowacyjnym projekcie realizowanym przez Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego we współpracy z Akademią Gier Edukacyjnych, którego celem jest nabycie doświadczenia wykorzystywania metody design thinking w procesie tworzenia gier edukacyjnych. Również od grudnia 2021 współpracujemy z Łódzkim Uniwersytet Dziecięcym oraz Polską Fundacją Fantastyki Naukowej przy realizacji konferencji realizowanej przez grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 91 im. Leonida Teligi w Łodzi.
Od 2018r realizujemy międzynarodowy projekt edukacyjny FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU inspirowany twórczością Mauritsa Cornelisa Eschera. Celem projektu jest przełożenie twórczości holenderskiego artysty na współczesne dziedziny edukacji, kultury, mody i designu oraz budowanie pozytywnego wizerunku indywidualnych młodych talentów projektowania w nawiązaniu do rozwiązań inspirowanych twórczością niderlandzkiego artysty grafika. Projekt stanowi innowacyjną metodę w edukacji geometrycznej.
W listopadzie 2019 r gościliśmy po raz pierwszy w Polsce – specjalistów twórczości holenderskiego grafika: PROF. DORIS SCHATTSCHNEIDER (Moravian College/USA) i JUDITH KADEE (Kurator w Escher w Het Paleis/ Niderlandy) oraz DR ZDZISŁAWA POGODĘ (Uniwersytet Jagielloński), z wykładami dot. matematyki i sztuki w twórczości Eschera. Projekt odbywał się między innymi pod Patronatem PAN oraz Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi i Centrum Promocji Mody w Łodzi. Efekty projektu podsumowano w reportażu: https://www.kolorowo.org/2020/01/29/fenomen-logicznego-designu-modna-logika/
W 2021 roku nasza przedstawicielka uczestniczyła w cyklu szkoleń prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki Łódzkiej. Zajęcia odbywały się w ramach międzynarodowego projektu Phereclos. Zajęcia organizowane były przez Łódzki Uniwersytet Dziecięcy przy Politechnice Łódzkiej (partner w projekcie ”PHERECLOS – Partnerships for pathways to Higher Education and science engagement in Regional Clusters of Open Schooling”, koordynowany przez Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu). Projekt zakłada współpracę szkół i ośrodków akademickich z myślą o stworzeniu wspólnych środowisk edukacyjnych. W ramach projektu powstanie sześć „Lokalnych klastrów edukacyjnych” (ang. Local Education Clusters, LEC), które będą działać jako czynniki sprzyjające innowacjom w edukacji, skupiając szkoły i inne podmioty w systemie edukacyjnym (uniwersytety, organizacje rządowe i pozarządowe, firmy, organizacje charytatywne, muzea). Kolorowo dołączało do takiej grupy w lutym 2022r.
W 2021 roku realizowaliśmy projekt (w ramach Meet and code – międzynarodowego tygodnia kodowania) dotyczący sztucznej inteligencji. Pojęliśmy wówczas współpracę z Panią Adą Pawlak z Uniwersytetu Łódzkiego, która specjalizuje się w technologii przyszłości.
W myśl idei przyświecającej projektowi PHERECLOS w roku 2022 byliśmy partnerem konferencji realizowanej przez dzieci. Współorganizatorem konferencji był Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej. Patronat nad wydarzeniem objęły Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polska Fundacja Fantastyki Naukowej oraz EC1 – Miasto Kultury. Wydarzanie odbywało się w formie online i w większości był przygotowany i poprowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 91 w Łodzi (z niewielką pomocą osób dorosłych). Plan wydarzenia obejmował warsztaty: „Wiedza o Kosmosie” (Gość specjalny Pani dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk); „Media przyszłości” (Gość specjalny Pani Ada Pawlak – specjalista z zakresu sztucznej inteligencji); „Transport Przyszłości” oraz wywiad specjalny z Panem Arturem Chmielewskim (NASA), który łączył się z dziećmy z siedziby NASA.
W 2023 roku realizowana była kolejna edycja spotkań konferencyjnych. Tym razem w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Łodzi, po miesiącach solidnych przygotowań, odbyła się konferencja PRAWO21, również jako – kontynuacja międzynarodowego projektu PHERECLOS. Fundacja KOLOROWO patronowała wydarzeniu, z racji doświadczenia była istotnym parterem całej akcji. Wydarzenie zainicjowali uczniowie, a podjęte przez nich tematy obejmowały różnorakie gałęzie prawa. Uczniowie mieli możliwość uzupełnić swą wiedzę o zagadnienia dotyczące tworzenia prawa, uszczerbków polskiego systemu sądowniczego, czy też różnic i konfliktów na linii prawo krajowe i międzynarodowe. Wraz z pomocą wybitnych ekspertów w danych dziedzinach przeanalizowano zasady kierujące uchwalaniem nowych ustaw, poszerzając temat o działania zwykłych obywateli prowadzące do zaktualizowania Konstytucji w duchu edukacji o możliwościach partycypacji społecznej w życiu publicznym i demokracji bezpośredniej. Omówiono rolę najistotniejszych organów unijnych, takich jak TSUE, dyskutowano o panującym kryzysie niezawisłości i innych skandalach świadczących o upadku praworządności, a także o cenie, którą przyjdzie za nie zapłacić. Wyjątkowym gościem wydarzenia był profesor Adam Bodnar. Prócz wygłoszenia wartościowego wykładu Pan Profesor udzielił odpowiedzi na wszystkie frapujące publiczność pytania, rozwiewając ostatnie związane z prawem wątpliwości zgromadzonych. Wiedza ekspertów oraz żywe prowadzenie wydarzenia przez młodzież umożliwiły usustematyzowanie i znaczne rozszerzenie wiedzy odbiorców Konferencji PRAWO 21.
Wdrażamy swoje założenia poprzez organizację różnego rodzaju projektów skierowanych do osób w różnym wieku z terenu całego kraju (w szczególności miasta Łodzi). Od 2018 roku naszej organizacji udało się pozyskiwać różnego rodzaju dofinansowania na łączną kwotę ponad 436 tyś. PLN (nie wliczamy w to mniejszych darowizn na cele statutowe). Dofinansowania naszych działań pochodziły od: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: 41 920 PLN, Narodowego Centrum Kultury: 21 700 PLN, Muzeum Historii Polski: 58 000 PLN, Biura Programu Niepodległa: 35 000 PLN, Urzędu Miasta Łodzi: 81 700 PLN, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS: 47 060 PLN, Marszałka Województwa Małopolskiego: 7 000 PLN, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego: 8 000 PLN, Powiat Bełchatowski 2 182 PLN, Fundacji TechSoup: 12 133 PLN, Fundacji PZU: 40 000 PLN, Fundacji LOTTO: 4 000 PLN, Fundacji mBanku: 37 810 PLN, Bank PKO BP: 10 000 PLN, METRO PROPERTIES: 10 000 PLN, Passage Cosmetics: 2 000 PLN, BartoliniAir: 6 000 PLN, Izba rzemieślnicza: 3 000 PLN, ŁÓDZKA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA: 3 800 PLN, FUNDACJA CODERDOJO POLSKA: 1 663 PLN, Związek Harcerstwa Polskiego (w ramach FIO): 5 000 PLN.