loading

Loading...

Złota rączka

Złota rączka

W ramach zadania zrealizowana została koncepcja gry kreatywnej o charakterze edukacyjnym pt. „Złota Rączka”, poświęcona tematyce rodzimego rzemiosła – jego historii, mikro historii poszczególnych zawodów i osób oraz narzędzi. Prace nad prototypem gry były prowadzone metodą design thinking’u, pobudzającą kreatywność oraz empatyzującą się z docelową grupą odbiorców. Podstawowym założeniem powyższej metody jest sam proces twórczy oraz niewiadoma – dokąd poszczególne etapy prac doprowadzą prowadzących. W metodzie design thingking’u efekt końcowy może okazać się sporym zaskoczeniem.

Koncepcja gry została skierowana do dzieci, uczęszczających do 7 i 8 klasy szkoły podstawowej, biorących udział w zajęciach doradztwa zawodowego. Nie każdy musi zostać przysłowiowym informatykiem, by dobrze zarabiać. Konstrukcja gry ma za zadanie pokazać młodzieży mnogość tradycyjnych zawodów, związanych z historią naszego kraju, a jednocześnie wciąż aktualnych, bardzo potrzebnych i po części – dobrze płatnych.

Odbiorcami gry jest młodzież uczęszczająca do 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. W tym wieku (13-14 lat) młodzi ludzie biorą udział w zajęciach z doradztwa zawodowego, podczas których zastanawiają się do jakiej szkoły złożyć papiery, w jakich dziedzinach czują się kompetentne, poznają zawody, które mogą w przyszłości wykonywać.

„Edukacja to żywy proces, który można porównać z rolnictwem. Ogrodnicy wiedzą, że to nie oni sprawiają, że rośliny rosną. Nie przyczepiają korzeni, nie przyklejają liści i nie farbują płatków. Rośliny same rosną. Zadaniem ogrodnika jest stwarzanie jak najlepszych warunków tego procesu. Dobrzy ogrodnicy potrafią je stworzyć, źli nie. Tak samo jak z nauczaniem. Dobrzy nauczyciele stwarzają warunki do uczenia się, a źli nie” – mówi Kenneth Robinson, brytyjski lider w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich.

Zajęcia z doradztwa zawodowego z wykorzystaniem gry „Złota Rączka” stawiają na aktywizację dzieci i nauczyciela, radość ze zdobywania wiedzy, zabawę, rozwijanie umiejętności współpracy lub rywalizacji (w zależności od tego, jakie reguły przyjmą gracze), edukację w zakresie 36 zawodów związanych z rzemiosłem i rękodziełem oraz kilkudziesięciu narzędzi, używanych do pracy.

Za każdym wynalazkiem stoi w końcu prosta potrzeba człowieka, związana z prozą jego życia. W grze „Złota Rączka” trudne dla młodzieży tematy, jak wybór zawodu, wizja codziennej pracy w przyszłości, ratowanie planety, zostały ujęte w lekką formułę, pobudzającą do kreatywnego myślenia i analizy.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz Urzędu Miasta Łodzi.