25 września 2024r.
25 września na terenie łódzkiego Instytutu Postępowania Twórczego odbyła się druga część Konferencji 2.1. W niemal trzystuosobowym gronie, uzbrojeni w wysokiej jakości sprzęt nagłaśniający oraz rozstawione po patio wysokocalowe ekrany na żywo transmitujące wydarzenia ze sceny, przeprowadziliśmy zdalną rozmowę z jednym z najbardziej zaawansowanych robotów humanoidalnych na świecie oraz aż trzy panele tematyczne i jeden sponsorski.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji były możliwości oraz zagrożenia związane z ewolucją sztucznej inteligencji. Zaczęliśmy wydarzenie z przytupem, bo od połączenia się z hongkońską firmą Hanson Robotics, twórcami Sophii – wysoko rozwiniętego robota humanoidalnego, z którym nasi uczniowie – Antoni Klepczarek i Szymon Urbańczyk – przeprowadzili w języku angielskim półgodzinny wywiad. Naturalnie, nie zabrakło czasu na pytania od publiczności. Po pożegnaniu się z Sophią zaprosiliśmy do rozmowy dr Dawida Misztala – adiunkta w Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, oraz pana Tomasza Wolanowskiego – wiceprezesa firmy ABB, którzy pokrótce wytłumaczyli nam główne założenia ideologii transhumanizmu i wypowiedzieli się odnośnie etycznego aspektu korzystania z AI.
Drugi z paneli, przygotowany przez Annę Szydę, Juliana Klepczarka i Michała Janiszewskiego, nie oscylował już wokół filozoficznej strony problemu, a rzeczywistych konsekwencji nadużycia dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Z pomocą speców do spraw mediów, pana Jakuba Wiewiórskiego – dyrektora Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” i pani Magdaleny Gałczyńskiej – dziennikarki Onetu, rozważaliśmy zasadność obaw przed scenariuszem, w którym wykorzystanie AI przyczyni się do polaryzacji społeczeństwa, krachów na giełdzie, a nawet wybuchów konfliktów na tle politycznym, rasowym i religijnym. Ponadto rozmawialiśmy o kulisach pracy dziennikarza, mało znanych tajemnicach branży oraz jej przyszłości w świecie, w którym komputer samodzielnie generuje najrozmaitsze artykuły i relacje z wydarzeń dziejących się na całym globie.
Trzeci panel poprowadziła pani Paulina Krakowska, reprezentantka naszego głównego sponsora – banku PKO BP. Prezentację swą poświęciła zasadom zachowania bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Podzieliła się z nami między innymi radami jak nie dopuścić do zhakowania konta na mediach społecznościowych, a także wyjaśniła, jakie kroki podjąć, gdyby taka sytuacja już miała miejsca. Wskazała jak rozróżnić autentyczną reklamę i ogłoszenie od podróbki wykonanej za pomocą sztucznej inteligencji, jak uchronić się od przestępstw dokonywanych za pośrednictwem platformy płatniczej BLIK, oraz przekazała wiele innych informacji. Poza tym, jeśli ktoś miał ukończone 18 lat, mógł na miejscu założyć sobie konto w PKO BP.
Czwarty, ostatni panel, nieco odbiegał tematycznie od reszty konferencji, lecz z pewnością przykuł nie mniejsze zainteresowanie. Dotyczył partycypacji młodych w wielkoskalowych przedsięwzięciach, zaś udział w nim brali Stanisław Pąśko razem z trójką aktywnych społecznie uczniów z sąsiednich liceów. Opowiadali oni o swoich doświadczeniach w pracy na rzecz miasta oraz młodzieży, pierwszych inicjatywach i krokach prowadzących do ich urzeczywistnienia. Udowodnili, że pomysły nie muszą być przekombinowane, a ich realizacja kosztowna, by podniosły standard życia młodych ludzi. Zachęcili do inwestowania w siebie oraz wspierania innych i czynnego działania w imię lepszego jutra dla nas wszystkich.
Cała konferencja trwała około czterech godzin i spotkała się z powszechnym zaciekawieniem uczniów, który aktywnie uczestniczyli w panelach poprzez zadawanie pytań. Ciekawskim potwierdziliśmy, że zamierzamy powtórzyć wydarzenie w przyszłym roku.