Ze względu na wyjątkową okoliczność – setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – jako pierwsze zagadnienia wybraliśmy trzy tematy – ojczyzna, wolność i władza.
Projekt zakładał przeprowadzenie w niewielkich grupach godzinnych warsztatów na wskazane tematy będących przygotowaniem do debaty głównej z udziałem rozpoznawalnych przez młodzież i cieszących się popularnością przedstawicieli świata kultury, nauki, mediów, kościołów, związków wyznaniowych i organizacji pozarządowych.
Realizacja projektu odbyła się 22 listopada 2018 r. w salach Centrum Promocji Mody przy ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. W spotkaniu wzięli udział: red. Dominika Wielowieyska, prof. Mariusz Grzegorzek, Piotr Kłys oraz gość specjalny Olgierd Łukaszewicz, całość poprowadziła: Karolina Kruk-Urbańska.
- Warsztaty objęły trzy tematy:
„Ojczyzna – mit czy rzeczywistość”
Zajęcia poprowadziła red. Dominika Wielowieyska.
Głównym przesłaniem było uświadomienie nierozerwalności związków każdej obywatelki i obywatela z Polską oraz próba zdefiniowania przez każdego z uczestników własnego stosunku do ojczyzny – zarówno w wymiarze uprawnień jak obowiązków.
- „Wolność – prawo czy obowiązek”
Zajęcia poprowadził prof. Mariusz Grzegorzek, rektor PWSFTViT w Łodzi.
W trakcie warsztatu przeprowadzono analizę pojęcia wolności w odróżnieniu od anarchii i swawoli i wynikających z tego rozróżnienia zobowiązań – przede wszystkim – osobistej, społecznej i kontekstowej odpowiedzialności za dokonywane wybory i ich konsekwencje.
- „Władza – rządzić czy panować”
Zajęcia poprowadził Piotr Kłys, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu Demokratycznego.
Wspólnie z młodzieżą poddano analizie pojęcie władzy – jej kompetencje, prerogatywy i ograniczenia, określono realizowane i postulowane stosunki w relacji rządzący – rządzeni. Istotne w tym kontekście było wskazanie partycypacyjnego modelu zarządzania państwem przez analogię do rodziny i roli poszczególnych jej członków wraz z zakresem wzajemnych praw i zobowiązań.
Po przeprowadzeniu warsztatów odbyła się debata główna, której gościem był Olgierd Łukaszewicz, wybitny i popularny aktor, fundator Fundacji „My, obywatele Unii Europejskiej„.
Tematem wiodącym było:
„Polskość czy/czyli europejskość„.
Debatę poprowadził Piotr Kłys. Głównym celem debaty było ukazanie konieczności uczestnictwa Polski w strukturach organizacyjnych Unii Europejskiej, obopólnych korzyści perspektyw na przyszłość, zwłaszcza w kontekście dynamicznej sytuacji politycznej w Europie. Integralną częścią debaty była ponadgodzinna dyskusja młodzieży z Olgierdem Łukaszewiczem – ze szczególnym uwzględnieniem istotnych i kontrowersyjnych tematów jak np. problem imigrantów czy granic suwerenności w ramach struktur UE.
W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnie zależało nam na włączeniu w realizację projektu osób odznaczonych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – którymi są zarówno red. Dominika Wielowieyska jak i Olgierd Łukaszewicz.